Wykupienie polisy, to w pewnym sensie powierzenie swojego życia i swoich finansów w cudze ręce. Doradca ubezpieczeniowy z którym zdecydujemy się na współpracę, to powinna być osoba sprawdzona i wiarygodna, przede wszystkim doświadczona. Umów się na spotkanie z agentem, którego inni rekomendują. Zapytaj swoich znajomych, czy mają taką zaufaną osobę i jak wygląda współpraca. Czy odbiera i odpowiada na telefony, czy pomaga przy realizacji odszkodowania, czy przypomina o zaległych składkach. Zapytaj agenta na spotkaniu, w jaki sposób pomaga swoim Klientom w kontakcie z Towarzystwem Ubezpieczeniowym, czy będziesz mógł na niego liczyć przy zgłoszeniu zdarzenia? Pamiętaj, że samo podpisanie umowy to dopiero początek wieloletniej współpracy.

Każdy agent ubezpieczeniowy ma obowiązek przedstawienia swojego upoważnienia i dokumentu „informacje o dystrybutorze”. Jeżeli agent nie pokaże tego dokumentu, to poproś go o okazanie. To jest jego obowiązek. Ten dokument stanowi upoważnienie agenta to wykonywania swoich czynności oraz informuje z jakimi Towarzystwami ubezpieczeniowymi współpracuje. Dodatkowo przed spotkaniem możesz sprawdzić na stronie KNF – rejestr pośredników finansowych. Czy dana osoba może faktycznie świadczyć takie usługi. 

Zastanów się jaki ma być cel polisy. Mogą to być dodatkowe środki na leczenie w sytuacji diagnozy ciężkiej choroby, czy na spłatę rat kredytu, a może na utrzymanie poziomu życia rodziny, kiedy nas zabraknie. Zastanów się w jakiej sytuacji mogłoby Ci być najtrudniej. Pamiętaj, że nie ma polis od wszystkiego i nie warto mieć ubezpieczenia z każdej opcji po trochu. Jeżeli nie do końca masz sprecyzowane cele, to dobry doradca przeprowadzi Cię przez ten proces umiejętnie zadając pytania i zasugeruje Ci ewentualne zagrożenia. Dlatego ważne jest zaufanie i szczerość oraz doświadczenie doradcy.

Ustalenie niezbędnych sum ubezpieczenia powinno być poprzedzone analizą potrzeb. Wspólnie z doradcą prześledźcie swoją sytuację finansową – dochody, wydatki kredyty. Czy są oszczędności, które przez jakiś czas zrekompensują utratę dochodu spowodowaną chorobą. Czy świadczenie z ZUS, jakie otrzymają dzieci po naszej śmierci będzie wystarczające, czy chcemy im zapewnić dodatkowe środki na utrzymanie dotychczasowego poziomu życia, czy studia. A może niezbędna będzie natychmiastowa spłata kredytu hipotecznego. To wszystko powinno mieć wpływ na ustalenie sum ubezpieczenia, żeby były adekwatne do naszych oczekiwań i potrzeb.

Przeanalizuj czas trwania umowy – jeżeli zależy Ci na zabezpieczeniu kredytu na czas jego trwania, to warto skorzystać z ubezpieczenia terminowego – jest to ubezpieczenie tańsze, które wygaśnie w określonym w polisie czasie – pamiętaj, że po jeżeli uznasz, że jednak chciałbyś kontynuować polisę, to będziesz miał ponownie przeliczoną składkę, która zapewne będzie sporo droższa, a przede wszystkim będziesz musiał wypełnić ankietę medyczną i może się okazać, że usłyszysz odmowę i żadne Towarzystwo nie będzie chciało Cię ubezpieczyć. Dlatego zwróć uwagę czy umowa jest bezterminowa, czy gwarantuje Ci, że mimo utraty zdrowia warunki nie ulegną zmianie, że nagle po ukończeniu określonego wieku zostaniesz bez ochrony ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie bezterminowe jest z reguły droższe. Dlatego warto, żeby agent na spotkanie przedstawił Ci te dwie możliwości i dał możliwość wyboru.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat ubezpieczeń lub dokonać bezpłatnego audytu swojej polisy – zapraszam do kontaktu!